filozofia życia,  szczęście

Zamiast czekać zacznij działać czyli jak zmienić swoje życie

Zamiast narzekać naprawdę chcesz coś zmienić w swoim życiu? Cieszę się! Często słyszę pytanie „Jak zmienić swoje życie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Już samo wcześniejsze wstawanie czy zdrowsze odżywianie może być wielką zmianą. Pytanie czy takiej zmiany oczekujesz. W zestawieniu przedstawiam moje rady jak odkryć co chcesz zmienić.

Nie szukaj wymówek tylko rozwiązań

Niestety narzekactwo jest naszym sportem narodowym. Nawet jak się chwalimy to narzekamy. Lubimy krytykować naszą sytuację i zwalać winę na czynniki zewnętrzne i co więcej, niekoniecznie coś zmienić. Zmartwię Cię. Od narzekania i szukania wymówek niczego nie zmienisz. Tylko pełne wzięcie spraw w swoje ręce pozwoli Ci żyć życiem takim, jakie chcesz.

Poszukaj strefy życia która Cię uwiera

„Jak zmienić swoje życie?” Pytanie często pozostające bez odpowiedzi. Czemu? Chciałabym tutaj zaznaczyć, że „życie” to baaaardzo ogólne pojęcie. Na Twoje życie składa się: praca, rodzina, przyjaciele i znajomi, finanse, aktywności poza pracą i wiele, wiele innych czynników. Nigdy nie jest się niezadowolonym z całego swojego życia. Zwykle „uwiera” kilka elementów. Musisz się zastanowić „co”. Czy praca jest mało rozwojowa? Czy relacje z partnerem są nie takie jakie być powinny?

Na początek skup się na tym co uwiera najbardziej

Ta część Twojego życia, która najbardziej Cię „uwiera” tak wpłynęła na Twój ogólny stan, że pytasz się jak zmienić całe swoje życie. Kiedy przyjrzałabyś się swojemu życiu jako obca osoba patrząca na Ciebie to jakbyś je oceniła? Co najbardziej jest nie tak jak być powinno? Co powiedziałabyś wtedy sobie? Jakimi radami się podzieliła?

Nie wszystko na raz

Guru od organizacji czasu i zmian nawyków są zdecydowani co do kwestii, że „wszystko albo nic” nie sprawdza się. Uczenie się nowych nawyków zajmuje pewien czas, a zmiany powinno się wprowadzać stopniowo. Zacznij od tej bardziej „uwierającej”.

Przemyśl plan działania

Zapisz sobie problem i wypisz:

JAK JEST

JAK BYĆ POWINNO

DLACZEGO NIE JEST TAK JAK BYĆ POWINNO

WNIOSKI

Wnioski to najważniejszy element tego przedsięwzięcia, nie można go pominąć. To właśnie pod tą częścią masz wypisać rozwiązania które pomogą Ci „zmienić swoje życie”.

Poniżej masz link do pobrania planu rozwiązania problemu. Swój problem czy jak wolisz najbardziej uwierającą część życia rozpisz, przeanalizuj i wprowadź zmiany.

plan rozwiązania problemu

W dydaktyce ten rodzaj ćwiczenia nazywa się metaplanem i jest skierowany do grupy uczniów dyskutującej ze sobą. Jeżeli chcesz zmienić coś w sobie musisz podyskutować na ten temat ze sobą.

Pisz scenariusz swojego życia

Po raz pierwszy przeczytałam o tym w Pełni Życia Agnieszki Maciąg. W jednym z rozdziałów zachęca do pisania scenariusza swojego życia. Powinnaś opisać swoje idealne życie i to w jaki sposób możesz je zmienić. Nie bój się odważnych celów i długiej drogi do realizacji swojego celu.

Więcej o książce Agnieszki Maciąg poniżej:

Recenzja książki Agnieszki Maciąg – Pełnia życia | żyć szczęśliwie

Szukaj wsparcia i porady

Jednak nie po to by się żalić i tłumaczyć komuś swoje wymówki. Jeżeli komuś ufasz i ta osoba daje Ci rady to podziękuj za nie i przemyśl na spokojnie. Coś co na początku wydawało się dziwne i głupie może się okazać całkiem dobrym rozwiązaniem.

Wspieraj się lekturą

Jest cała masa książek, które radzą jak zmienić swoje życie. Z czystym sumieniem mogę polecić dwie:

7 nawyków skutecznego działania Stephena Coveya

Pełnia Życia Agnieszki Maciąg

Upraszczaj swoje życie

Najczęstszą potrzebą zmian jest uczucie „dość” w swoim życiu. DOŚĆ czyli za dużo… Mam już „dość” tego zabiegania, „dość” obowiązków, narzekania, pracy. Upraszczaj swoje życie. Bierz mniej rzeczy na siebie. Pisałam o tym we wpisie o celach:

Dużo, więcej, za dużo celów… czyli jak sami się unieszczęśliwiamy

Miej realny plan zmiany

W dwa miesiące zrzucę dwadzieścia kilo. W tydzień nauczę się niemieckiego. No sory, ale cuda się nie zdarzają. Chcesz coś zmienić? Bądź przygotowana na małe kroki do celu w przeciągu kilku miesięcy czy nawet lat. Wiem, że brak szybkich sukcesów nie zachęca, ale realny plan jasno pokaże czy idziesz w dobrym kierunku. Rozpisz swój plan działania według metody SMART i działaj.

Więcej o technice smart możecie przeczytać na blogu Przemka Mućko:

www.psychowiedza.com METODA SMART

Nikt nie mówi, że będzie łatwo. Przygotuj się na to i sobie ułatwiaj.

Stwierdziłaś, że zmiany zaczniesz od wcześniejszego wstawania. Wstawałaś np o 8 i śpieszyłaś się na 9 do pracy. Teraz chcesz wstawać 5:30, pić ziołową herbatę i poćwiczyć jogę. Wspaniale! Pierwszy dzień budzik dzwoni 5:30, kiepsko się wstaje, ale sobie obiecałaś. Drugiego dnia też wstałaś? Brawo. Drugi dzień ćwiczysz jogę. Boli cię ciało po wczorajszym treningu. Mózg krzyczy, że musiał wyjść ze strefy komfortu i masz natychmiast wrócić do łóżka. Ciału źle, umysłowi źle. Trzeciego dnia dzwoni budzik, ale na dworze jest zimno, ciemno, pada deszcz, a dodatkowo dzień wcześniej położyłaś się późno i jeszcze mózg pamięta koszmarny wczorajszy poranek. Jak małe jest prawdopodobieństwo, że wstaniesz?

Czy nie lepiej zacząć małymi krokami? Wstaję o 8:00, więc wstanę 7:30 ale dzień wcześniej położę się pół godziny wcześniej, żeby wyszło tyle samo godzin snu. Nigdy nie ćwiczyłam więc może na początku tylko się porozciągam. Za tydzień lub dwa zacznę wstawać o 7:00, a żeby sobie uprościć to matę do jogi rozwinę dzień wcześniej wieczorem i zacznę od krótkich i łatwych ćwiczeń.

Nie zniechęcaj się porażkami

Porażki są elementem naszego życia, to że jeden dzień nie udało się zrealizować planu na swoje życie, nie znaczy żeby cały projekt zarzucić.

Nie porównuj się z innymi

Niestety kiedy oglądam Instagram to mam wrażenie, że moje mieszkanie jest niemodnie urządzone i mało przestronne, dzienny makijaż kiepsko wykonany, a każdy ma jakiś talent, a ja nie.

Jeżeli chcesz „coś” zmienić w swoim życiu bo naoglądałaś się zdjęć na Instagramie, Facebooku albo w kolorowych czasopismach to nie jest to niestety zmiana z potrzeby serca tylko świat narzuca Ci konkretną wizję życia. Czasami mam wrażenie, że od tego wszystkiego można tylko wpaść w kompleksy zamiast się zainspirować…

Nie czekaj na konkretny moment

Dodatkowe lekcje angielskiego zaczęłam w kwietniu, a niemieckiego w listopadzie. Nie wierzę w konkretną datę rozpoczynającą przemianę. Wszyscy mówią, że zaczną od jutra albo od poniedziałku. Zacznij dziś, niezależnie czy jest poniedziałek 🙂

Zmiana to nie tylko chęci

Od samego „chcenia” nic się nie zmieni. Potrzebna jest Twój upór i realne działanie.

Szukaj wsparcia u ludzi, którzy wspierają Ciebie

Nawet najpiękniejszych marzeń nie da się spełnić bez wsparcia bliskich.

– „Chciałabym odpocząć na jakiś ciepłych wyspach”

– „Naprawdę? Szkoda tylu pieniędzy! Nie lepiej telewizor większy kupić albo robota kuchennego?”

Nie zastanowisz się chociaż przez chwilę czy wypoczynek w ciepłych krajach to na pewno dobry pomysł? Może jednak ten telewizor?

Otaczaj się ludźmi którzy Cię wspierają, służą dobrą radą i pomocą.

 

Na pewno będę uzupełniać ten spis bo temat „jak zmienić swoje życie” jest wielowątkowy. Życzę sukcesów w zmianach!

Wszystkiego dobrego!

Joanna

 

%d bloggers like this: