codzienność,  szczęście

Jak być szczęśliwą tu i teraz, natychmiast

Będę szczęśliwa/szczęśliwy jak zdam prawo jazdy/egzamin/znajdę sobie partnera/ pojadę na wczasy. W poniedziałek w pracy parzymy kawę i wdychając jej opary mówimy sobie „byle do piątku” ewentualnie „byle do urlopu”. Ciągle powtarzamy sobie, „ale ten czas leci”. Za chwilę minie nam całe życie, a my wciąż czekamy na ten moment, kiedy będziemy szczęśliwi. Trzeba podjąć kroki, żeby czuć się szczęśliwym tu i teraz. 

Patrz w przyszłość nie zapominając o teraźniejszości

Od kiedy przeczytałam „Życie piękna katastrofa” Kabat Zinna dostrzegłam wartość teraźniejszości. Mindfulness uczy nas jak żyć tu i teraz. Dostrzeganie małych rzeczy, małych radości codziennie może zdecydowanie poprawić nam humor i zmienić nastawienie do świata. To od nas w dużej mierze zależy, czy nasza rzeczywistość jest dla nas korzystna i jak ją ukształtujemy. Nie będę pisać tutaj peanów na temat książki Kabat-Zinna. Zrobiłam to raz we wpisie w linku poniżej. Zapraszam!

Mindfulness – chwilowa moda czy nowa filozofia życia?

 

Jak być szczęśliwą tu i teraz, natychmiast

Robić to czego pragniemy

Nawet jeżeli nie możemy sobie pozwolić na radykalną zmianę, warto wprowadzić kilka zmian w naszej codziennej rutynie. Zawsze chciałaś rysować? Ołówek i szkicownik można wziąć w torebkę i szkicować oczekując na tramwaj czy w kolejce do lekarza. Chciałabyś wrócić do aktywności fizycznej? Wybierz schody zamiast windę. Wysiądź przystanek wcześniej i przejdź się do domu. Mnie bardzo pomógł zwykły krokomierz. Powinniśmy robić około 10 tys kroków dziennie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podczas zwykłego dnia pracującego robimy 800 – 2 tys kroków max! To zdecydowanie za mało! A aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie i to małe urządzenie niejako „zmusza” mnie do aktywności fizycznej.

Czy to co robię jest mi potrzebne?

My kobiety tak mamy, że potrzeby, wszystkich dookoła, stawiamy nad swoimi. Nie umiemy wybrać co tak naprawdę jest nam potrzebne. Nie będę tutaj mówić o zarządzaniu czasem. Są inne, wspaniałe kobiety w blogosferze poruszające ten temat. Drogie kobiety wybierzmy to co jest dla nas najważniejsze i róbmy to co nas uszczęśliwia!

życie jest jak pusty notes - żyć szczęśliwie

Określ to co Ci przynosi szczęście

„Zwykle kobieta nie wie czego chce dopóki nie zobaczy tego u innej kobiety” – nie wiem czyj to cytat muszę jednak stwierdzić, że jest w tym ziarenko prawdy. Same nie wiemy, czego chcemy/co nas uszczęśliwia. Zastanowienie się nad tym, pomoże odkryć to „coś”. Marketingowcy zdają sobie sprawę, z tego, że błądzimy i szukamy tego co nam przyniesie radość/szczęście (ogólnie dobre emocje) i zgrabnie wykorzystują to w reklamowaniu produktu. Jak kupisz zupę X to Twoja rodzina będzie siedzieć uśmiechnięta przy stole. Produkt Y sprawi, że będziesz szczęśliwa bo… będziesz miała ten produkt. Najwspanialsze są jednak chwile i to czego nie da się kupić/

Przyjmijmy to co daje nam życie

Uważam, że sami kreujemy swoją rzeczywistość. Życie składa się z rzeczy na które  nie mamy wpływu i na te na które mamy wpływ. Najlepsze efekty odniesiemy wtedy, kiedy zaakceptujemy to, na co nie mamy wpływu i będziemy kształtować to, na co wpływ mamy.

Dziękuj za to co masz

Na pewno masz o wiele więcej niż Ci się wydaje. Pora to docenić. Możesz podziękować losowi czy sile wyższej za to co masz, ale w dużej mierze powinnaś podziękować sobie. Za to jakie decyzje podjęłaś, czego nauczyły Cie te decyzje i za to co osiągnęłaś sama, własnymi siłami.

Działaj!

Od samego patrzenia i krytykowania nigdy niczego nie zmienił. Więc działaj!

Planuj przyszłość, ale i teraźniejszość

Nie skupiaj się tylko na przyszłości. Żyjesz tu i teraz. Uczyń siebie szczęśliwą tu i teraz, a nie „kiedyś”.

Wszystkiego dobrego!

Joanna

%d bloggers like this: