filozofia,  życiowy cel

Życie jest jak pusty notes zapełnij go swoimi celami i marzeniami

Już od czasów średniowiecznych pojawiał się motyw tabula rasa. W  łacińskich tłumaczeniach traktatu Arytotylesa O duszy tabula rasa to nic innego jak niezapisana tablica, którą jest dusza człowieka zaraz po urodzeniu, a która jest zapisywana stopniowo w ciągu życia i zdobywania doświadczenia.

Życie jest jak pusty notes. Czy my współcześni też tak uważamy?

Uważamy, ale według mnie coraz rzadziej w to wierzymy. Wszelkie niepowodzenia zrzucamy na czynniki zewnętrzne, które zdominowały nasze życie. Wiadomo jest, że można mieć gorszy dzień i jedyne na co mamy ochotę to położenie się w łóżku pod kocem i oglądanie serialu. Mnie też nie chce się rano wstać, kiedy na dworze jest zimno i ciemno, ale staram się , żeby nie zdefiniowało to mojego dnia.

Zgadzam się jednak z faktem, że otoczenie zewnętrzne ma nas wpływ. Żyjemy w społeczeństwie, codziennie mamy jakieś cele w których kierunku się poruszamy i spotykamy ludzi. Rodzimy się też w określonym czasie i określonej rzeczywistości i dorastamy w określonych warunkach. To nas definiuje i wpływa na nasze życie w przyszłości.

Czy mamy wpływ na nasze życie?

Mamy ogromny wpływ na nasze życie. Powiedziałabym wręcz, że nasze życie składa się z wyborów. Od rana „W co się ubrać?” do wieczora „Co muszę na jutro do pracy/szkoły spakować?”. Od błahych „Jakie płatki na śniadanie wybrać” do trudnych „Który kredyt na mieszkanie będzie najbardziej korzystny?”/ „Które przedszkole będzie najlepsze dla mojego dziecka?”. To wybory mają wpływ na nasze życie. Jest wiele kwestii, które wpływają na nasz los całkowicie przypadkowo i są wpływem zewnętrznym np. pogoda (nie wpłyniemy na pogodę), ale to co z tym faktem zrobimy zależy od nas i naszego nastawienia.

życie jest jak pusty notes - żyć szczęśliwie

Jakbyś miała pustą stronę, co byś na niej zapisała?

Wszystko kiedyś zaczynało się od pustej strony. Najpiękniejsze i najdroższe obrazy były kiedyś tylko białym płótnem, każdy wiersz czy opowiadanie powstało na pustej kartce. Idea rozpoczyna się w głowie ale to kartka zaczyna urzeczywistniać ten pomysł. Mój blog najpierw był tylko pomysłem, a na kartce rozrysowywałam moje logo, które osobiście chciałam zaprojektować, wygląd strony czy pomysły na następne posty. I tą pustą kartę przyrównuję do mojego życia. To ja ją zapisuję i ja decyduję o mojej przyszłości, dlatego staram się zapisywać ją po swojemu. Każda strona to następny dzień, który chcę zacząć z celem bo cel na dziś powinien być częścią celu na przyszłość.

O wstawianiu z celem pisałam tutaj:

Wstać z celem na dziś, jutro i całe życie

Życie jest jak pusty notes zapełnij go swoimi celami i marzeniami „po pierwsze chcę być szczęśliwa”

Co sprawia, że jesteś szczęśliwa? Czy to „coś” nie powinno być ważnym wątkiem w Twoim życiu? Pomyśl o tym, że ten notes to Twoja przyszła biografia. Jak chciałabyś zostać w niej opisana? Jaki byłby ten ważny wątek, który sprawia, że jesteś szczęśliwa? Jaki tytuł miałaby Twoja biografia? Jaka byłaby okładka? Czy mogłabyś być inspiracją dla swoich czytelników?

o tobie
Życie jest jak pusty notes zapełnij go swoimi celami i marzeniami

Zacznij już dziś zapełniać swój pusty notes by kiedyś stał się Twoją biografią

Możesz zacząć pisać swoje życie już dziś. Każda strona to kolejny dzień, a każdy rozdział to kolejny rok życia. Nie przejmujmy się, że wcześniejsze rozdziały nie były być może takie jakbyśmy chciały. To nie oznacza, że każda następna strona nie może opisywać naszego życia coraz piękniejszym. Czasami warto przystanąć na chwilę i zastanowić się nad tym dokąd pędzimy i czy nasza biografia to nie jest tylko szybkie przekartkowanie życia bo uprzytomnimy to sobie na samym końcu, kiedy dobrniemy do okładki.

 

Wszystkiego dobrego!

Joanna

%d bloggers like this: