życiowy cel

Twoja życiowa misja

Deklaracja życiowej misji

Inspiracją do napisania tego artykułu była książka Stephen R. Coveya „7 nawyków skutecznego działania”. Spodziewałam się, iż będzie to kolejna książka-poradnik w stylu „możesz to zrobić”, „jesteś wielki/a” „jesteś zwycięzcą”, którą potem odkładamy mając super moc na pięć minut po czym przychodzi powiadomienie i naszą moc wysysa fejsbuk. Jednak zaciekawiło mnie kilka fragmentów, które skłoniły mnie do głębszych przemyśleń. W ramach podrozdziału „zaczynaj z wizją końca”, czyli tak ładniej sformułowane zaplanuj sobie co chcesz osiągnąć, autor napisał o deklaracji misji życiowej.

Nie oszukujmy się, że nie na co dzień myślimy o tym jaka jest nasza życiowa misja. Według autora to rodzaj życiowej filozofii czy credo.

To to kim chcesz być (charakter), co chcesz robić (wkład i osiągnięcia), i wartości na których owo „bycie” i „robienie” będzie oparte.

Historia Frankla w książce Stephen R. Coveya

Poruszyła mnie historia Victora Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, który stworzył logoterapię. Polega ona na tym, że wiele tak zwanych psychicznych chorób i zaburzeń jest w gruncie rzeczy symptomem wewnętrznej pustki, braku poczucia sensu życia. Terapia, którą stworzył, pozwala pozbyć się tej pustki. Swoje przemyślenia tworzył na podstawie doświadczeń. W latach II Wojny Światowej przebywał w hitlerowskich obozach śmierci. Docenił wagę zrozumienia sensu i znaczenia życia. Przeżył. Prawdopodobnie dzięki temu. Po wojnie napisał książkę „Człowiek w poszukiwaniu sensu”, której wnioski przedstawiłam tutaj.

Twoja życiowa misja. Stawianie sobie pytań aby znaleźć swój cel

Szukałam oczywiście w jaki sposób możemy szukać swojej życiowej misji. Najprostszą metodą jest zadawanie sobie pytań. W internecie znalazłam całe mnóstwo stron z pytaniami odnośnie celu w życiu. Wybrałam 10, które według mnie mogą pomóc w odszukaniu życiowej misji

1. Co przynosi mi radość?

2. Czy robię to co sprawia mi radość?

3. W czym jestem dobra?

4. Co tworzy moją osobowość wyjątkową?

5. Co robiłabym jakbym jutro się obudziła i robiła wszystko co zechciała?

6. Co zrobiłabym jakbyś nie była skrępowana przez brak funduszy/ brak wsparcia/ brak możliwości/ brak akceptacji społecznej/ itp.?

7. Jak wyglądało by moje idealne życie?

8. Czy chciałabym komuś pomagać? Jak?

9. Czy jest coś co mnie inspiruje bądź ktoś, kto mnie inspiruje?

10. Jakimi wartościami się kieruję?

Wierzę, że każdy z nas ma jakąś życiową misję. Każdy żyje z jakiegoś powodu i robi to w unikatowy sposób, ma talent, umiejętności, doświadczenie i wiedzę. Wykorzystując to wszystko możemy zrobić coś dla świata, dla siebie i dla innych, a życiowa misja tylko to zdefiniuje.

Sama oczywiście odpowiedziałam sobie na te pytania. W tym miejscu chciałabym podzielić się dwoma. Co przynosi mi radość? Uznałam, że wiele jest takich rzeczy. Pierwszą myślą było to, że uwielbiam pracować z ludźmi, dzielić się wiedzą i poruszać ich serca. Czy robię to co sprawia mi radość? Uważam, że tak.

Czy już wiem jaka jest moja życiowa misja? Niestety nie, ale mam zamiar kontynuować poszukiwania.

Jaka jest Twoja życiowa misja?

Joanna

Leave a Reply

%d bloggers like this: