ASMR
relaksacja

ASMR czyli sposób relaksacji przez „ciarki” na ciele

ASMR czyli co?

30, 40 minut a nawet godzina szelestu, drapania, tarcia, głaskania, pukania, a nawet odgłosów czesania to sposób na relaksację. Dla mnie brzmiało to paradoksalnie bo od razu skojarzyło mi się z kapaniem wody, tykaniem zegarka czy dość mocnym przetarciem kredą po tablicy, a wszystkie te dźwięki są dla mnie okropne. A jednak ASMR zyskało sławę jako metoda relaksacji i zaczyna być obiektem badań psychologów i psychiatrów w celu ustalenia wpływu na ludzką psychikę.

Skrót ten pochodzi od słów autonomous sensory meridian response czyli jakby autonomiczna odpowiedź mózgu na słyszane dźwięki. Nazwy tej po raz pierwszy użyła Jennifer Allen co możemy przeczytać w tym wywiadzie z nią https://asmruniversity.com/2016/05/17/jennifer-allen-interview-coined-asmr/. Wciąż jednak nie da się jednoznacznie zbadać tego zjawiska ponieważ odczucia ASMR są bardzo subiektywne. Każdy „czuje to” inaczej.

ASMRowi artyści

Na YouTubie jest mnóstwo filmików o bardzo zróżnicowanej treści w wielu językach. Możemy posłuchać szurania, czesania włosów czy masaży. Przy czym to tylko nieliczne przykłady bo pomysłowość ludzka nie zna granic i możemy zobaczyć (i posłuchać) proces obcinania paznokci. Każdy może wybrać inny zestaw dźwięków, które wywołają u niego uczucie ciarek na plecach/ głowie/ nogach.

Z najbardziej znanych „artystów” mogę wymienić Marię. O jej fenomenie pisało już wiele czasopism oraz pojawiło się wiele artykułów na jej temat a filmiki, które tworzy osiągają nawet rekordową liczbę 11 mln wyświetleń. Osobiście słucham jej filmików w wersji angielskiej, ale ma również nagrania w wersji rosyjskiej. Wersji językowej ASMR jest mnóstwo na ASMRParis możemy zobaczyć filmiki w języku francuskich i niemieckim. Przy okazji dla Pań nagrania cieszą oko bo autor tego kanału jest – co tu dużo mówić bardzo przystojny 🙂

Poniżej Maria i ASMRParis:

https://www.youtube.com/user/GentleWhispering

https://www.youtube.com/channel/UCbWm0JYZTmfyrjvQEe2ZdVA

polski akcent

Mamy oczywiście swoich rodaków wśród ASMRowych artystów co pozwala na posłuchanie nagrań w języku polskim, który przyznam szczerze sam w sobie jest szeleszczący.  Mogę wymienić takich twórców jak SoftAnnaPL czy Relaks Wieczorową Porą.

Poniżej ich profile na YouTubie

https://www.youtube.com/user/SoftAnnaPL

https://www.youtube.com/channel/UCfAcFLs_Qso94HAF0jHtBJA

moje doświadczenia z ASMR

Muszę przyznać, że początkowo podchodziłam do tego sceptycznie ale wszystko jest kwestią znalezienia odpowiednich dźwięków. Z racji subiektywnego odczuwania tej metody relaksacji, każdy musi poszukać swojego. Dla mnie to masaż głowy i cichy szept. Uważam, że naprawdę to działa i nie jest to kwestią autosugestii bo pierwsze filmiki oglądałam z ciekawości, a nie z potrzeby relaksacji. Oczywiście uczucie dreszczy na ciele znałam już wcześniej. U kosmetyczki lubię ciszę, słyszę wtedy jak Pani masuje mi twarzy czy wciera maseczkę. Podobne odczucia miałam i mam podczas masażu, staram się wtedy nasłuchiwać odgłosów masowanego ciała. Oczywiście wcześniej nie wiedziałam, że nazywa się to ASMR.

Jakie są wasze relaksacyjne dźwięki?

Joanna

Leave a Reply

%d bloggers like this: